Parohia Dăești I și-a serbat hramul

9 Decembrie 2016 / Învățământ

Luni, 5 decembrie, la Parohia Dăesti I din Protoieria Călimănești, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a avut loc cateheza din preziua hramului bisericii.

Întâlnirea a debutat cu slujba Vecerniei, după care Părintele Mitu Vasile Daniel a susținut o cateheză în care a evidențiat viața și activitatea Sfântului Ierarh Nicolae și rolul colindelor în vestirea Nașterii Domnului Iisus Hristos. Întâlnirea a continuat cu un program artistic – tradițional cu tema: „Am plecat să colindăm...!” interpretat de grupul „Datina” al Școlii Generale I-VIII din Dăești, condus de profesorul de religie Tița Silviu. În încheiere, copiii și credincioșii prezenți au primit dulciuri și mici daruri.

A doua zi, marți, 6 decembrie, după săvârșirea Sfintei Liturghii, copiii de la Școala gimnazială din Satul Dăești au prezentat în fața enoriașilor un colaj de colinde tradiționale.