Festivitatea de încheiere a Școlii de Vară „Sfântul Stelian” la Parohia Bercioiu

17 August 2016 / Învățământ

La Parohia Bercioiu s-a desfășurat festivitatea de închidere a cursurilor Școlii de Vară „Sfântul Stelian”. Într-o atmosferă de aleasă bucurie duhovnicească şi în prezența unui număr mare de părinți, copiii din grupa de cateheză au prezentat un moment cultural în care au fost prezentate rezultatele activităților desfășurate la centrul catehetic al parohiei.

Astfel, copiii au prezentat în fața părinților și a celorlalți credincioși, sceneta „Fata babei și fata moșului”, de Ion Creangă. După prezentarea piesei, copiii au primit diplome de participare și diferite premii pentru a le recompensa eforturile depuse în această perioadă.

În această ediție a Școlii de Vară au fost organizate activități catehetice, sportive și recreative și pelerinaj la mănăstirile Cozia și Turnu. Participanții au mărturisit faptul că au învățat multe lucruri frumoase și folositoare, manifestându-și interesul pentru implicarea activă în organizarea edițiilor următoare.