Elevi de la Școala Take Ionescu în pelerinaj la mănăstiri

16 Aprilie 2019 / Învățământ

În cadrul programului educațional „Să știi mai multe, să fii mai bun!”, elevii clasei a II-a E de la Școala Gimnazială Take Ionescu din municipiul Râmnicu-Vâlcea au fost în pelerinaj la mănăstiri istorice din cuprinsul Arhiepiscopiei Râmnicului.

Cei mici au fost însoțiți de doamna profesoară Irina Rodica Manu și părintele Septimiu Manu, preot slujitor la Parohia Sfântul Dumitru cu care instituția școală are încheiat un parteneriat. Pelerinajul copiilor s-a desfășurat sub binecuvântarea Maicii Domnului și a Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul, întrucât popasurile duhovnicești au fost la mănăstirile Dintr-un Lemn, Bistrița și Govora. Cei mici au aflat despre istoria acestor vetre monahale, au stat de vorbă cu maicile și s-au bucurat de liniștea și frumusețea naturii. Prin explicațiile doamnei profesoare pentru învățământul primar Rodica Manu și ale părintelui Septimiu, elevii au conștientizat necesitatea angajării lor depline în drumul spre propria lor creştere către lumea valorilor spirituale și culturale.