Parohia Șirineasa
Parohia Şirineasa

Cercul pastoral-misionar Băbeni s-a întrunit la Parohia Şirineasa

19 Februarie 2016 / Învățământ

Luni, 15 februarie 2016, în Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea, la Parohia Șirineasa, a avut loc întrunirea preoților din Cercul pastoral-misionar Băbeni. Întâlnirea a fost precedată de săvârșirea slujbei de Te Deum. Tema întâlnirii, intitulată Biserica și educația religioasă a tinerilor, a fost prezentată de părintele Truță Gabriel, preot paroh la Parohia Șirineasa.

După prezentarea temei s-au purtat mai multe discuții, dezbătându-se probleme de ordin misionar-pastoral, cultural, social-filantropic şi administrativ, atât referitoare la subiectul propus, cât şi la alte probleme actuale, apărute în cadrul vieţii şi activităţii preoţilor şi enoriaşilor din parohii.

Întrunirea preoţilor din Cercul pastoral Băbeni a fost un prilej de sporire a comuniunii şi de intensificare a colaborării între preoţi, manifestarea încadrându-se în rândul evenimentelor dedicate Anului omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox şi Anului comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti, în Patriarhia Română.