Activităţi educative dedicate Sfintelor Paști la Parohia Călimănești II

23 Aprilie 2023 / Învățământ

Parohia Călimănești II a desfășurat în Săptămâna Luminată Proiectul catehetic „Învierea Domnului, sărbătoarea vieții”.

Astfel, preoții slujitori împreună cu voluntarii au reușit să mobilizeze copiii din comunitate, prin activitățile și acțiunile propuse, încurajându-i să se implice în dialog și să participe la atelierele organizate în cadrul Centrului Parohial.
„Învierea Domnului a umplut de bucurie sfântă și de lumină întreaga lume, devenind izvor de comuniune, de solidaritate şi de iubire pentru întreaga comunitate parohială, întrucât suntem Biserica lui Dumnezeu, „stâlpul şi temelia adevărului” (I Timotei III, 15).
Învierea Domnului „ne-a dezvăluit însăşi adâncul cel mai dinlăuntru al bunătăţii părinteşti şi a arătat în Sine sfârşitul pentru care au primit făpturile începutul existenţei. Fiindcă pentru Hristos sau pentru taina lui Hristos au primit toate veacurile şi cele aflătoare înlăuntrul veacurilor începutul existenţei şi sfârşitul lui Hristos”, după cum învață Sfântul Maxim Mărturisitorul.
Bucuria sfântă a comuniunii o mărturisim prin manifestarea solidarităţii faţă de semenii noştri, rămânând „întemeiaţi în credinţă, întăriţi şi neclintiţi de la nădejdea Evangheliei” (Coloseni I, 23)”, a subliniat părintele Iulian Lixandra.