Activități cu tinerii la Parohia Budești

21 Noiembrie 2017 / Învățământ

În ajunul Praznicului Intrării în biserică a Maicii Domnului, elevii Școlii Generale Budești au participat împreună cu profesorul de religie la activitățile catehetice organizate de Pr. Paroh Octavian Taparlan. Părintele a prezentat elevilor însemnătatea praznicului dar cinstirea deosebită de care Maica Domnului de bucură în Biserică, fiind alcătuite și cântate rugăciuni și stihuri alese: „Ceea ce s-a hrănit în Sfânta Sfintelor, celei îmbrăcate cu credință și cu înțelepciune și cu neîntinată feciorie, mai marele Gavriil i-a adus din ceruri închinăciune”, subliniind că „nu este de ajuns să știm că Fecioara Maria a fost dusă la Templu și a stat până la varsta de 15 ani. Important este să pătrundem în înțelesul profund al evenimentului istoric și să descoperim că prezența ei în Sfânta Sfintelor, e roditoare: face ca Fiul lui Dumnezeu să Se nască din ea. Deci, Hristos Se va naște, va muri și va invia tainic cu tot omul care viețuiește în Biserică”.