Activități catehetice în Parohia Sfântul Ioan Botezătorul

17 Aprilie 2019 / Învățământ

La Seminarul  Teologic Sfântul Nicoale din Râmnicu-Vâlcea  continuă activitățile catehetice organizate pentru tinerii din Parohia Sfântul Ioan Botezătorul.

Activitățile propuse au deopotrivă un rol informativ cât și formativ, vizate fiind însușirea de către tineri a valorilor duhovnicești.  Părintele protoiereu Nicolae Proteasa a vorbit în săptămâna aceasta despre Intrarea Domnului în Ierusalim, eveniment care arată dragostea Lui pentru oameni „Sărbătoarea de Florii se bazează pe evenimentul biblic, relatat de toţi cei patru evanghelişti. Iată textul din Evanghelia după Matei, care este şi textul evangheliei citite în Duminica Floriilor: „Iar când s-au apropiat de Ierusalim şi au venit la Betfaghe, la Muntele Măslinilor, atunci Iisus a trimis pe doi ucenici, zicându-le: Mergeţi în satul care este înaintea voastră şi îndată veţi găsi o asină legată şi un mânz cu ea; dezlegaţi-o şi aduceţi-o la Mine. Şi dacă vă va zice cineva ceva, veţi spune că-I trebuie Domnului; şi le va trimite îndată. Iar acestea toate s-au făcut, ca să se împlinească ceea ce s-a spus prin proorocul, care zice: «Spuneţi fiicei Sionului: Iată Împăratul tău vine la tine blând şi şezând pe asină, pe mânz, fiul celei de sub jug». Mergând deci ucenicii şi făcând după cum le-a poruncit Iisus, au adus asina şi mânzul şi deasupra lor şi-au pus veşmintele, iar El a şezut peste ele. Şi cei mai mulţi din mulţime îşi aşterneau hainele pe cale, iar alţii tăiau ramuri din copaci şi le aşterneau pe cale, iar mulţimile care mergeau înaintea Lui şi care veneau după El strigau zicând: Osana Fiului lui David; binecuvântat este Cel ce vine întru numele Domnului! Osana întru cei de sus!“ (Matei 21, 1-9)”, a subliniat părintele Nicolae.