generalul Paul Teodorescu

• Generalul Paul Teodorescu, comemorat la Mănăstirea Dintr-un Lemn

Mănăstirea Dintr-un Lemn a devenit locașul de rugăciune al aviatorilor și marinarilor și al Brigăzii 30 Gardă „Mihai Viteazul”, împlinind astfel dorința testamentară a generalului Paul Teodorescu. Pentru marcarea acestui eveniment, a fost dezvelită o placă comemorativă, ce a fost așezată cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin grija domnului General-maior (r) Adrian Costache, Președintele Asociației „Mihai Viteazul 30 Tradiție și Continuitate” și a domnului prof. univ. dr. Valentin Ciorbea, președintele Centrului de Cercetare a Conlucrării Bisericii Ortodoxe  cu Armata României „General Paul Teodorescu”.

8 Iulie 2023
  • Ceremonia de dezvelire a bustului Generalului Paul Teodorescu și slujba de parastas pentru cel de-al treilea ctitor al Mănăstirii Dintr-un Lemn

Moment cu semnificație istorică a avut loc la Mănăstirea Dintr-un Lemn, sâmbătă 9 iulie, unde s-a desfășurat ceremonia de dezvelire a bustului generalului Paul Teodorescu.

9 Iulie 2022
  • Comemorarea Generalului Paul Teodorescu și a eroilor din Marină și Aviație la Mănăstirea Dintr-un Lemn

Generalul Paul Teodorescu, dar și militarii din Marină și Aviație, care și-au jertfit viața la datorie de-a lungul timpului, au fost comemorați sâmbătă, 29 iunie, la Mănăstirea Dintr-un Lemn, comuna Frâncești din județul Vâlcea, în cadrul unui ceremonial religios-militar. De asemenea, a fost marcată împlinirea a opt decenii de la consacrarea Mănăstirii Dintr-un Lemn drept locaș de închinare al marinarilor și aviatorilor.

29 Iunie 2019
  • Simpozionul Naţional Biserica şi Armata României – Tradiţiile conlucrării

Arhiepiscopia Râmnicului în parteneriat cu Academia Oamenilor de Ştiinţă din România şi Centrul de cercetare al conlucrării Bisericii Ortodoxe cu Armata României General Paul Teodorescu cu sediul la Mănăstirea Dintr-un Lemn, a organizat vineri, 28 iunie, în Sala Iosif Episcopul a Casei Sfântul Ierarh Calinic, Simpozionul Naţional „Biserica şi Armata României – Tradiţiile conlucrării” în cadrul căruia a avut loc lansarea numărului 6 al revistei Misiunea.

28 Iunie 2019
  • Simpozionul Național Biserica și Armata României – Tradițiile conlucrării

Sala Iosif Episcopul din cadrul Așezământului cultural Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica a găzduit, sâmbătă, 25 iunie,  Simpozionul Național Biserica și Armata României – Tradițiile conlucrării.

26 Iunie 2016
  • Generalul adjutant Paul (Pavel) Teodorescu

Generalul adjutant Paul (Pavel) Teodorescu (1888-1981).
    Vocaţia creativităţii. 125 de ani de la naştere.

24 Iunie 2016
  • Manifestări științifice organizate de Centrul de Cercetare al Conlucrării Bisericii Ortodoxe Române cu Armata României

Centrul de Cercetare al Conlucrării Bisericii Ortodoxe Române cu Armata României organizează anual simpozionul: „Biserica Ortodoxa și Armata României – tradițiile conlucrării”.

30 Iunie 2015
  • Revista Misiunea, Nr. 2, 2015

Revista Centrului de Cercetare a Conlucrării Bisericii Ortodoxe cu Armata României „General Paul Teodorescu” Anul II, nr. 1 (2) / 2015

23 Iunie 2015
  • Revista Misiunea, Nr.1, 2014

Revista Centrului de Cercetare a Conlucrării Bisericii Ortodoxe cu Armata României „General Paul Teodorescu” Anul I, nr. 1/ 2014

23 Iunie 2015
  • Argument

Înfiinţarea Centrului de Cercetare al Conlucrării Bisericii Ortodoxe Române cu Armata României – „General Paul Teodorescu” constituie demersul cultural pe care Arhiepiscopia Râmnicului şi Instituţiile de comandă, de instructie şi învăţământ militar îl susţin pentru reafirmarea misiunii jertfelnice pe care domnitorii români creştini şi armata din toate timpurile au desfăşurat-o pentru „apărarea Bisericii şi a credinţei strămoşeşti, pentru întregirea neamului, pentru libertatea şi demnitatea noastră”.

24 Iunie 2013
  • Organizarea, scopul şi obiectivele Centrului de Cercetare a Conlucrării Bisericii Ortodoxe cu Armata României „General Paul Teodorescu”

Centrul de Cercetare a Conlucrării Bisericii Ortodoxe cu Armata României „General Paul Teodorescu” va avea sediul la Mănăstirea Dintr-un Lemn şi îşi va desfăşura întreaga activitate cu binecuvântarea Arhiepiscopului Râmnicului, precum şi în cooperarea deplină cu stareța Sfintei Mănăstiri Dintr-un Lemn;

24 Iunie 2013