Restitutio

• „Arhiepiscopul Gherasim, vrednic păstor al Râmnicului”

La inițiativa Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a apărut la Editura Praxis volumul comemorativ „Arhiepiscopul Gherasim, vrednic păstor al Râmnicului”. Cartea reunește studii și cuvinte omagiale închinate Arhiepiscopului Gherasim Cristea de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel și Ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române, academicieni, oameni de cultură, preoți și diferite personalități care l-au cunoscut și au conlucrat cu vrednicul de pomenire păstor, spre slava lui Dumnezeu și binele Bisericii și a semenilor.

11 Martie 2020
  • Sentimentul Românesc al ființei

Volumul, editat de Arhiepiscopia Râmnicului și Institutul de Filosofie şi Psihologie „Constantin Rădulescu-Motru” al Academiei Române, reunește  comunicările științifice ale Simpozionului Naţional Constantin Noica, cu tema „Sentimentul românesc al fiinţei”, eveniment organizat la Râmnicu-Vâlcea în zilele de 25-26 mai 2018, sub patronajul Arhiepiscopiei Râmnicului.

23 Ianuarie 2019
  • Virgil Cândea, „Un mare ctitor: Neagoe Basarab (1512-1521)”

La Editura Praxis a Arhiepiscopiei Râmnicului apare în Colecția „Memoria historiae” volumul Virgil Cândea, „Un mare ctitor: Neagoe Basarab (1512-1521)”

20 Aprilie 2017
  • Doamna Elina- soția voievodului Matei Basarab

Primul chip feminin pe care îl prezintă colecția Doamnele Domnilor Români este cel al Doamnei Elina, care i-a stat alături voievodului Matei Basarab, ca împreună-lucrătoare, la opera de ctitorie a Țării Românești. Ea se înscrie în galeria personalităților feminine din secolul al XVII-lea, care și-au arătat dragostea jertfelnică pentru neam și țară, contribuind la dezvoltarea culturii românești.

23 Septembrie 2016
  • Carte de rugăciuni. Ofrandă Sfântului Calinic

Volumul intitulat Carte de rugăciuni. Ofrandă Sfântului Calinic, apărut la Editura Praxis cu binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Varsanufie, reprezintă un gest de evlavie adus Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, care a fost Episcop al Râmnicului între anii 1850-1868.

23 Mai 2016
  • Mucenicia Brâncovenilor

Volumul intitulat Mucenicia Brâncovenilor a apărut la Editura Praxis în anul 2015, sub semnătura părintelui Ioan Lupaș, istoric român de prestigiu, profesor universitar, doctor în filosofie, politician și academician.

23 Mai 2016
  • Șapte cuvântări ale Episcopului Iosif Gafton

Cartea prezintă un bogat studiu biografic introductiv asupra vieții Episcopului Iosif Gafton al Râmnicului și Argeșului, precum și șapte cuvântări duhovnicești ale Episcopului Iosif Gafton, însoțite de câte o anexă lămuritoare.

8 Februarie 2016