Sesiunea anuală de comunicări în cinstea Sfântului Antim Ivireanul

23 Septembrie 2015 / Cultural

Cu prilejul celei de a XVII-a prăznuiri anuale a Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul ca ocrotitor al orașului Râmnicu Vâlcea, Centrul de Studii Medievale şi Premoderne „Antim Ivireanul” a organizat cea de-a XIII-a sesiune anuală de comunicări.

Duminică, la Biserica Înălţarea Domnului a Parohiei Ostroveni, antimologul prof. dr. Marius Vasileanu, a rostit un cuvânt de deschidere, urmat fiind de cercetătoarea dr. Ana Maria Rădulescu, care a vorbit despre tema „Martiraje în vremuri moderne”. După vizualizarea celor două proiecţii,  doamna Iuliana Mateescu a prezentat în faţa credincioşilor o proiecţie de film despre Olga Greceanu. Cei prezenţi s-au putut bucura  şi de cântarea liturgică a Grupului coral „Sfântul Mina” al Parohiei Înălţarea Domnului.

Luni, la Biblioteca Judeţeană din Râmnicu Vâlcea, a avut loc deschiderea Zilelor Bibliotecii Judeţene „Antim Ivireanul” şi ale Fundației Culturale „Sfântul Antim Ivireanul”, cuvântul de deschidere fiind rostit de conf. univ. dr. Remus Grigorescu, directorul bibliotecii. Cu această ocazie au fost lansate volumele nr. 23 şi 24 ale revistei „Lumina Lumii”, acestea fiind prezentate de conf. univ. dr. Ioan St. Lazăr, preşedintele Fundaţiei Culturale „Sfântul Antim Ivireanul”.

În după-amiaza zilei, la Centrul Eparhial al Arhiepiscopiei Râmnicului a avut loc Ziua Sfintei Mănăstiri Antim, cu prilejul împlinirii a 300 de ani de la sfinţire, printre invitaţii de seamă numărându-se arhim. drd. Mihail Stanciu, care a vorbit despre relaţia dintre Sfântul Antim Ivireanul şi ucenicul său, Mihail Iştvanovici, ca tipograf în Georgia, ierod. Gamaliil Sima şi prof. dr. Marius Vasileanu.

Sesiunea anuală s-a încheiat marţi, tot la Biblioteca Judeţeană Antim Ivireanul, cu o expoziţie de carte „Arhim. Veniamin Micle - un cărturar de excepţie”, prezentată de prof. dr. Ion Soare şi de pr. conf. univ. dr. Jan Nicolae.