Personalități marcante de pe Valea Cernei evocate la Mănăstirea Suiești

25 Octombrie 2018 / Cultural

Cu ocazia împlinirii unui an de la sfințirea Mănăstirii Suiești și a comemorării Casei Memoriale a Patriarhului Justinian Marina, au fost primiți în vizită de lucru distinșii istorici ai Olteniei: Prof. univ. dr. Ion Mărcoianu, Prof. univ. dr. Dinică Ciobotea și Jurist Adela-Andreea Cenușe, vizită în care au fost evocate mai multe personalități de pe Valea Cernei a Vâlcii, spre o valorificare a activității și vieții lor. Discuțiile de elogieri au avut în fruntea listei din comuna Stănești pe Patriarhul Justinian Marina, Alexandru Cerna Rădulescu – scriitor, Andrei M. Cârstea – avocat și scriitor, Dragoș Mârzan – actor, Emil Mârțan – inginer și scriitor, dar și oameni de seamă din comunele vecine, cum ar fi Mitropolitul Efrem Enăchescu la Măciuca și Mitropolitul Bartolomeu Anania la Glăvile.

De altfel discuțiile s-au dorit să se concretizeze într-un plan de colaborare pe viitor, pentru a se desfășura în aceste zone mai multe activități culturale care să evidențieze principalele trăsături marcante, activitatea lor bogată, implicarea în mediul cultural rural, pentru dezvoltarea lui și moștenirea lăsată posteriorității.