Biblioteca Județeană Antim Ivireanul - Râmnicu Vâlcea

• Între „Casa Cărților” și Agora. Biblioteca - un spaţiu formativ şi informativ în contextul secolului XXI

Mesajul Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la aniversarea a 70 de ani de activitate a Bibliotecii Județene „Sfântul Antim Ivireanul” din Râmnicu-Vâlcea.

21 Septembrie 2020
  • „Binecuvântarea colindelor”, concert la Biblioteca Județeană Antim Ivireanul Vâlcea

Biblioteca Județeană Antim Ivireanul Vâlcea, Seminarul Teologic Ortodox Sfântul Nicolae din municipiul Râmnicu-Vâlcea și Asociația Tinerilor Ortodocși Sfântul Valentin au organizat miercuri, 18 decembrie, concertul de colinde intitulat „Binecuvântarea colindelor”. Manifestarea s-a aflat la cea de-a treia ediție.

19 Decembrie 2019
  • Eveniment cultural al Asociației Tinerilor Ortodocși Sfântul Valentin: „Classic is fantastic”

Miercuri, 13 noiembrie 2019, la Biblioteca Județeană „Antim Ivireanul” din Râmnicu-Vâlcea, prin implicarea Clasei de canto a doamnei Prof. Monica Valentina Scurtu, din  cadrul Liceului de Arte „Victor Giuleanu”, în parteneriat cu Asociația Tinerilor Ortodocși „Sfântul Valentin" a Arhiepiscopiei Râmnicului și Biblioteca Județeană, a fost organizată o serată muzicală, intitulată „Classic is fantastic", moderată de președintele Asociației Tinerilor Ortodocși „Sfântul Valentin", Pr. Prof. Dr. Siluan Dumitru Scurtu.

14 Noiembrie 2019
  • Expoziție inedită de tipărituri georgiene la Biblioteca Județeană Antim Ivireanul din Râmnicu-Vâlcea

Facsimile și cărți vechi, tipărite în limba georgiană la Tiflis (Tbilisi de azi) de către Mihail Ștefanovici – ucenicul Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul, au fost expuse miercuri, 10 aprilie, în Aula mare a Bibliotecii Județene Antim Ivireanul din Râmnicu-Vâlcea. La vernisajul expoziției au participat ambasadorul Georgiei la București, reprezentanți ai Arhiepiscopiei Râmnicului și ai autorităților de stat, centrale și locale, oameni de cultură și elevi de la școli din municipiu.

10 Aprilie 2019
  • A XIV-a Sesiune anuală de comunicări a Centrului de Studii Medievale şi Premoderne „Antim Ivireanul”

În zilele de 3 și 4 noiembrie la Râmnicu-Vâlcea s-a desfășurat a XIV-a Sesiune anuală de comunicări a Centrului de Studii Medievale şi Premoderne „Antim Ivireanul”. Sesiunea a fost organizată de Fundația Culturală „Sfântul Antim Ivireanul” în parteneriat cu Arhiepiscopia Râmnicului, Primăria Municipiului Râmnicu-Vâlcea, Biblioteca Județeană „Antim Ivireanul” Vâlcea, Forumul Cultural al Râmnicului.

5 Noiembrie 2016
  • Satul şi Arta Populară Vâlceană

Sâmbătă, 9 iulie 2016, la Muzeul Satului Vâlcean din Bujoreni, s-a desfăşurat evenimentul cultural Satul şi Arta Populară Vâlceană. La manifestarea organizată de Muzeul Judeţean Vâlcea şi Biblioteca Judeţeană Antim Ivireanul au participat şi membrele Ligii Femeilor Creştin Ortodoxe din Vâlcea alături de Claudia Balaş, şeful Secţiei de Etnografie a Muzeului Judeţean Olt, membre ale Grupului „Oltenia coase ie” şi copiii participanţi la atelierul de vacanţă „Micul Jurnalist”.

15 Iulie 2016
  • Acțiune social-filantropică: Bucuria de a dărui

Marţi, 13 octombrie 2015, beneficiarii Centrului de Recuperare şi Reabilitare Neuropsihică - Băbeni, aflat în subordinea Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Vâlcea, au primit vizita reprezentanţilor proiectului „Iubirea de aproapele meu”.

15 Octombrie 2015
  • O nouă dimensiune a bibliotecii publice: Activităţile social-comunitare

În cadrul manifestărilor dedicate Marelui Ierarh Martir Antim Ivireanul, ocrotitorul spiritual al Râmnicului, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, joi, 23 septembrie 2015, la Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” - Vâlcea, s-a desfăşurat manifestarea „O nouă dimensiune a bibliotecii publice: activităţile social-comunitare”.

24 Septembrie 2015
  • Sesiunea anuală de comunicări în cinstea Sfântului Antim Ivireanul

Cu prilejul celei de a XVII-a prăznuiri anuale a Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul ca ocrotitor al orașului Râmnicu Vâlcea, Centrul de Studii Medievale şi Premoderne „Antim Ivireanul” a organizat cea de-a XIII-a sesiune anuală de comunicări.

23 Septembrie 2015
  • Sfântul Ioan Iacob a fost sărbătorit în Țara Loviștei

Săptămâna aceasta, Sfântul Cuvios Ioan Iacob de la Neamț a fost sărbătorit și la Mănăstirea Sfântul Ioan Iacob - Țara Loviștei, din comuna Racoviţa, judeţul Vâlcea. La acest ceas de sărbătoare, atât mănăstirea, cât și bibliotecarii vâlceni și-au serbat ocrotitorul.

7 August 2015