Acoperământul Maicii Domnului

• Acoperământul Maicii Domnului, zi de praznic pentru Liga Femeilor Creştin-Ortodoxe din Vâlcea

În prima zi a lui octombrie, Biserica Ortodoxă sărbătorește Acoperământul Maicii Domnului, un praznic cu adânci semnificații în viața creștinilor. Acoperământul Maicii Domnului este sărbătoarea rânduită de Biserică în amintirea arătării Maicii Domnului în Biserica Vlaherne, din Constantinopol. Pe 1 octombrie 911 se făcea Priveghere în această biserică, pentru salvarea cetăţii, care era asediată. La ora patru dimineaţa, Maica Domnului s-a arătat înaintea poporului, stând în văzduh şi rugându-se cu lacrimi. Sfântul Acoperământ era ţinut în mâini deasupra capetelor credincioşilor. În jurul ei se aflau apostolii, sfinţii şi mucenicii.

3 Octombrie 2015