teatru

• „Cartea cu povești românești” - spectacol de teatru cu păpuşi la Parohiile Valea Cheii și Chiciora

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, duminică, 11 februarie 2024, copiii și tinerii din Parohiile Valea Cheii și Chiciora, au avut bucuria de a viziona gratuit un spectacol de teatru de păpuși, desfășurat în cadrul Centrului educațional „Sfinții Ierarhi Luca și Nectarie”.

13 Februarie 2024
  • Quo Vadis

Duminică, 27 noiembrie 2016, la ora 19.00, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Sala Iosif Epscopul  din cadrul Așezământului Cultural Sfântul Ierarh Calinic, a avut loc spectacolul de teatru Quo Vadis. Spectacolul a fost susținut de Trupa de tetru Constantin Popian a Arhiepiscopiei Râmnicului.

26 Noiembrie 2016
  • (Video) Piesa de teatru „Diaconiţa Olimpiada“

Piesa de teatru „Diaconiţa Olimpiada“, adaptare după scrisorile Sfântului Ioan Gură de Aur către diaconiţa Olimpiada, s-a desfăşurat în data de 13 noiembrie 2014 în sala Iosif Episcopul a Așezământului Cultural Sfântul Ierarh Calinic.

30 Iunie 2016
  • Quo Vadis, în interpretarea Trupei de Teatru Constantin Popian a Arhiepiscopiei Râmnicului

Din distribuția spectacolului au făcut parte Mihai Călugăritoiu, Lili Ilinca, Mădălina Marin, Camelia Popa, Virginia Roman, Alexandra Ghindaru, Ecaterina Tomescu, Ana Tomescu, Raluca Hongu, Raluca Bunescu, Sarah Albinaru, Daniela Streinu, Catrinel Voinea, Vivek Marin. Regizor tehnic: Andrei Migleczi.
    Regia și scenografia aparțin doamnei Eugenia Doina Migleczi.

22 Iunie 2016
  • (Audio) Călugărul fără de arginți - Sfântul Calinic de la Cernica

CD-ul audio "Călugărul fără de arginți" cuprinde o piesă de teatru radiofonic închinată Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, realizată pe un scenariu al doamnei Ina Sterescu.

1 Iunie 2016
  • Bustul lui Mihai Eminescu

Prinos de recunoștință adus lui Eminescu la Râmnic

Ziua Culturii Naționale 2016 a fost organizată în mod extraordinar la Centrul Eparhial din Râmnicu Vâlcea, unde ÎPS Varsanufie a sfințit un bust al poetului național Mihai Eminescu, eminescologul George Anca a rostit un cuvânt de excepție, iar Trupa de teatru a Arhiepiscopiei Râmnicului și Corul Seminarului Teologic au recitat și cântat versuri din creația eminesciană.

16 Ianuarie 2016