Vestirea primăverii la Parohia Mihăești II

3 Martie / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, copiii din cadrul Centrului catehetic al Parohiei Mihăești II, au confecționat mărțișoare pentru a le oferi mamelor, bunicilor, dar și personalului medical de la Spitalul de Pneumoftiziologie „Constantin Anastasatu”, din comuna Mihăești, județul Vâlcea.

Acțiunea face parte din proiectul „Ziua Mărţişorului şi a Femeilor Creştine”, derulat în această perioadă de Parohia Mihăești II în parteneriat cu Școala Gimnazială din Mihăești.
„Prin această activitate, încercăm să păstrăm și să ducem mai departe tradițiile românești. Copiii parohiei noastre, îndrumați de cadrele didactice, au participat la un atelier de confecționare de mărțișoare din hârtie, aţă și mărgele, pe care apoi le-au dăruit celor dragi. Aceste simboluri ale primăverii, au adus mare bucurie în sufletele celor ce le-au primit”, a precizat părintele paroh, Marian Mihai.