Sprijin pentru persoanele de etnie rromă din Câineni, județul Vâlcea

18 August 2023 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, Sectorul Social-Filantropic al Arhiepiscopiei Râmnicului, în colaborare cu Parohia Trăistari, au organizat o acțiune de întrajutorare a mai multor familii aflate în dificultate din localitățile Câinenii Mari și Câinenii Mici, județul Vâlcea.

Astfel, au fost distribuite pachete cu obiecte de îmbrăcăminte și încălțăminte, jucării, scutece pampers pentru copii, precum și 200 kg de alimente neperisabile.
„Prin desfășurarea acestei acțiuni ne-am propus să aducem sprijin și mângâiere, acestor familii de oameni credincioși, care, în ciuda greutăților prin care trec, au dorința de a trăi într-un mod plăcut și ziditor. Am dorit să fim alături de cei în nevoi și cu ajutorul lui Dumnezeu, avem convingerea că am reușit să aducem puțină bucurie în aceste inimi, prin implicarea noastră și ajutorul părintelui paroh Bogdan Nistor”, a precizat Viorica-Adriana Iancu, Consilier social al Arhiepiscopiei Râmnicului.