Implicare socială la Parohia Dângești

16 Aprilie 2021 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în colaborare cu Sectorul social al Arhiepiscopiei Râmnicului, parohia Dângești, Protopopiatul Călimănești a oferit pachete cu Borcănele cu gustare HIPP,  Iaurt cu fructe și batoane cu fructe muslii pentru copii proveniți din familii defavorizate.

„Prin Sectorul Social al Arhiepiscopiei Râmnicului am dorit să-i facem fericiți pe copiii din parohia noastră, acum în perioada Postului Mare, prilej care ne amintește să fim solidari cu familiile care au posibilități financiare reduse. Nădăjduim cu ajutorul lui Dumnezeu și prin purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părintelui nostru Dr. Varsanufie  să continuăm aceste acțiuni sociale și în săptămâna Patimilor Domnului pentru a întâmpina cu mai multă bucurie duhovnicească Praznicul Învierii după cum spune și Sf. Ioan Gură de Aur: Omul milostiv este un adăpost pentru toți cei în lipsă, dar acest adăpost primește pe toți cei care s-au rătăcit și-l apără de alte primejdii, a precizat  Alexandru Popa, preot paroh al parohiei Dângești, Protopopiatul Călimănești.