Cercul pastoral Horezu II s-a întrunit la Parohia Bălănești

24 Aprilie 2017 / Administrativ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, luni, 24 aprilie 2017, la biserica cu hramul Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil a Parohiei Bălănești, din orașul Horezu, s-au desfășurat lucrările Cercului pastoral  Horezu II.

Întâlnirea a debutat cu săvârșirea slujbei de Te Deum și a continuat cu susținerea temei „Apariția icoanei și a picturii în Biserică, și cinstirea acesteia în viața creștinului și în școală”, de către Părintele Daniel Ivanof. Părintele a evidențiat dimensiunea catehetică a iconografiei ortodoxe, dar și importanța școlii iconografice brâncovenești, ai cărei reprezentanți au contribuit la dezvoltarea artei, aspect recunoscut pe plan universal.

Următorul cerc pastoral se va desfășura în data de 30 iunie la Parohia Bogdănești din comuna Tomșani.