Daruri ziditoare de suflet şi trup la Parohia Căzăneşti

22 Decembrie 2023 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în Parohia Căzăneşti s-a desfăşurat acţiunea social-filantropică “Daruri ziditoare de suflet şi trup”, adresată persoanelor vârstnice. Acţiunea face parte din proiectul Fii om bun de Crăciun!, iniţiat de Biroul de Asistenţă Socială al Protoieriei Râmnicu-Vâlcea.

A devenit tradiţie ca la Sărbătoarea Naşterii Domnului, Parohia cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Căzăneşti  să fie aproape de bunicii ei, de persoanele în vârstă imobilizate la pat, care locuiesc în parohie. „În ultimii ani, acest gest este transfigurat în faptă bună, ziditoare de suflet şi de trup datorită credincioşilor care, an de an, ne ajută să îndulcim viaţa vârstnicilor. Credincioşii noştri au înţeles că de unde le-a dat Dumnezeu, în semn de mulţumire, la rându-le trebuie să dea şi ei şi să-i bucure pe cei neputincioşi” a precizat părintele paroh Popescu Mihai Florian.

Existenţa oamenilor necăjiţi ne demonstrează pe zi ce trece că e nevoie de filantropie. Fapta bună e necesară ca aerul, având menirea de a ridica la lumină pe cei care sunt în nevoi. Darurile au constat în alimente, dulciuri, fructe şi pături.

Astfel, credem ca Sfânta Sărbătoare a Naşterii Domnului a devenit mai senină şi  mai plină de lumină pentru aceste persoane vârstnice.