„Dar din roadele Darului", un nou proiect social la Parohia Vlădești -Țânțulești

22 August 2019 / Social

În Parohia Vlădești -Țânțulești  se desfăşoară mai multe proiecte catehetice și culturale, dar şi proiectul social „Dar din roadele Darului”, prin care se oferă pachete cu alimente familiilor din parohie cu venituri mici și persoanelor aflate în stare de neputință și boală.

„Acţiunea socială a Bisericii are ca temei de referinţă valoarea persoanei care este mai presus de orice demnitate și condiție socială. Deși trăiesc modest, sunt o mulțime de oameni care dau dovadă de bunătate și cinste, așezându-și nădejdea în milostivirea lui Dumnezeu. Biserica este și spațiul în care cei bolnavi găsesc vindecare, însă, până la redobândirii sănătății, aceste persoane trebuie sprijinite iar aceasta reprezintă o datorie morală a creștinului ca manifestare a dragostei față de aproapele”, a precizat părintele Ciprian Sârbu.