Consultații medicale gratuite în Parohia Jiblea- Veche

11 Octombrie 2016 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în Parohia Jiblea-Veche s-a derulat Programul social-filantropic „Sănătatea aproapelui”.

Prin acest program au avut acces gratuit la asistenţă medicală primară şi de specialitate toate persoanele care au solicitat, respectiv 150 de persoane, indiferent de  situaţie materială, timp de două zile, 7 și 8 octombrie 2016. Consultațiile medicale efectuate au fost: ecografie abdomino-pelvină, stabilirea indicelui de masă corporală, măsurarea nivelului glicemiei și măsurarea valorii tensiunii arteriale.

Campania medicală de voluntariat a fost asigurată de personal de specialitate din Cabinetul Medical Oncoprax Cluj-Napoca, al d-lui dr. Dan-Sorin Popescu şi Şcoala Postliceală FEG – Filiala Cluj-Napoca, reprezentată de d-na dr. Anca-Daniela Gavriș, sub patronajul Primăriei Orașului Călimănești, prin implicarea d-lui primar Florinel Constantinescu. Echipa de proiect  formată din: dr. Dan-Sorin Popescu, dr. Anca-Daniela Gavriş, dr. Vlad Mateiţă, pr. Negrea Constantin, d-na preoteasă Violeta Negrea și d-na Ioana Marinaș împreună cu mai mulți enoriași voluntari, au gândit, au muncit și au reușit să facă posibilă organizarea acestei Campanii medicale.

Părintele paroh Constantin Negrea a adăugat: „Călăuziți de porunca iubirii aproapelui, Campania medicală de voluntariat, a fost organizată …in memoriam Aurora și dr. Valentin Popescu,  părinții d-lui dr. Dan-Sorin Popescu. Alături de echipa medicilor din proiect au colaborat doamnele dr. Enescu Nicoleta și dr. Frîncu Droseta care, dovedind  profesionalism, au răspuns pozitiv ca voluntari prin realizarea examinărilor medicale. De un real folos au fost și doamnele asistente: Daniela Brăneanu, Mihaela Ceapă,  Mihaela Bondoc, Georgiana Fetelea și Andrada Zgripcea.  De asemenea, elevi din anul III de la Școala  Postliceală din cadrul Liceului SanitarAntim IvireanulRâmnicu-Vâlcea, coordonați de d-na instructor Lucica Munteanu ne-au demonstrat că mai avem tineri de nădejde cărora le pasă de noi. Dumnezeu să le dea sănătate tuturor celor care s-au implicat în această Campanie medicală și să le răsplătească efortul pentru că au înțeles și au dovedit că iubirea aproapelui se poate concretiza prin fapte bune.”