Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica

• Prăznuirea Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica la Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu-Vâlcea

Credincioși râmniceni au participat joi, 11 aprilie, la sărbătorirea ocrotitorului Eparhiei și al Catedralei Arhiepiscopale din municipiul Râmnicu-Vâlcea, Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica, episcopul Râmnicului. Sfânta Liturghie a Darurilor înainte sfințite a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului.

11 Aprilie 2019
  • Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica a fost prăznuit în ctitoria sa, Mănăstirea Frăsinei, de către Chiriarhul Râmnicului

Miercuri, 11 aprilie, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Frăsinei, care și-a sărbătorit ctitorul și ocrotitorul, Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica, Episcopul Râmnicului. Alături de Înaltpreasfinția Sa au fost prezenți părintele stareț și părinții viețuitori ai mănăstirii.

11 Aprilie 2018

Acatistul Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica

17 Ianuarie 2017
  • Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica, Episcopul Râmnicului

Troparul Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica - Grupul „Ioan Zmeu Protopsaltul”

Troparul Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, interpretat de către Grupul „Ioan Zmeul Protopsaltul” al Arhiepiscopiei Râmnicului.
    Dirijor: Arhid. Prof. Codruț-Dumitru Scurtu.

21 Iunie 2016
  • (Audio) Călugărul fără de arginți - Sfântul Calinic de la Cernica

CD-ul audio "Călugărul fără de arginți" cuprinde o piesă de teatru radiofonic închinată Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, realizată pe un scenariu al doamnei Ina Sterescu.

1 Iunie 2016
  • Sfânta Mănăstire Frăsinei

Sfânta Mănăstire Frăsinei și-a prăznuit ctitorul și ocrotitorul

Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica, ocrotitorul Sfintei Arhiepiscopii a Râmnicului, a fost prăznuit în mod deosebit la Sfânta Mănăstire Frăsinei din județul Vâlcea.

11 Aprilie 2016