Sf. Constantin si Elena

• Sfinții Mari Împărați și întocmai cu Apostolii, Constantin și mama sa Elena

Cinstirea Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena în Arhiepiscopia Râmnicului

Evlavia poporului român pentru Sfinții Împărați Constantin și Elena s-a manifestat  prin ctitorirea a numeroase biserici de către domnitori evlavioși sau ierarhi, stareți și preoți de mir sau boieri.

20 Mai 2022
  • Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie: „Sfinții Împărați Constantin și Elena i-au inspirat pe domnitorii români în toată lucrarea cea bună”

Cinstiți de Biserică ca fiind întocmai cu Apostolii, Sfinții Împărați Constantin și mama sa Elena au fost așezați ocrotitori ai bisericilor și comunităților creștine încă din vechime, iar activitatea misionară și apologetică a devenit model pentru împărații creștini de mai târziu și, în mod aparte pe Sfântul Voievod Martir Constantin Brâncoveanu, ctitorul Mănăstirii Hurezi.

21 Mai 2019