procesiune religioasă

• Miercuri, 26 septembrie - Procesiune cu Icoana Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul în Râmnicu-Vâlcea

Credincioşii din Arhiepiscopia Râmnicului sunt aşteptaţi miercuri, 26 septembrie, începând cu orele 17.30, să participe la procesiunea cu Icoana Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul ce se va desfășura, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în municipiul Râmnicu-Vâlcea.

14 Septembrie 2018
  • Procesiuni cu sfintele icoane în parohiile din Protoieria Călimănești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Parinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în Parohiile Boişoara, Bumbuiești şi  Găujani din Protoieria Călimăneşti în Duminica Ortodoxiei, s-au organizat  procesiuni cu Sfintele Icoane.

28 Februarie 2018
  • Procesiuni cu sfintele icoane în parohiile Boişoara şi Găujani din Protoieria Călimănești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Parinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în Parohiile Boişoara şi  Găujani din Protoieria Călimăneşti în Duminicii Ortodoxiei, s-au organizat  procesiuni cu Sfintele Icoane.

7 Martie 2017
  • Eveniment religios-cultural în Parohia Valea Bisericii

Duminică, 1 noiembrie 2015, în biserica Parohiei Valea Bisericii, cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”, după săvârşirea Sfintei Liturghii, s-a desfăşurat evenimentul religios-cultural intitulat „Recunoştinţă”, aflat deja la cea de-a V-a ediţie.

13 Noiembrie 2015
  • Procesiune religioasă de Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil în Drăgăşani

Sâmbătă, 7 noiembrie, a avut loc tradiţionala procesiune religioasă prilejuită de sărbătoarea Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil, care sunt şi patronii spirituali ai Jandarmeriei Române, organizată de către Şcoala Militară de Subofiţeri de Jandarmi - Drăgăşani, cu binecuvântarea Arhiepiscopiei Râmnicului.

13 Noiembrie 2015