Preafericitul Părinte Patriarh Daniel

• Patriarhul Daniel la ITO: Tinerii sunt binecuvântare şi bucurie pentru popor

Cuvântul rostit joi de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la deschiderea Întâlnirii Internaționale a Tinerilor Ortodocși (ITO), eveniment care se desfășoară în perioada 5-8 septembrie 2019 la Craiova:

6 Septembrie 2019
  • Patriarhul Daniel de Ziua Culturii Naţionale: Biserica a plămădit şi promovat cultura poporului român

Cu prilejul Zilei Culturii Naţionale, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a participat la manifestările organizate la Ateneul Român şi a adresat în plen cuvântul intitulat: Biserica a plămădit şi promovat cultura poporului român.

16 Ianuarie 2019
  • Mesajul Patriarhului României la Conferinţa IOTA de la Iaşi

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a adresat un mesaj cu prilejul conferinței teologice internaţionale „Unitatea panortodoxă şi sinodalitatea”, organizată la Iaşi de Asociația Teologică Ortodoxă Internaționale (IOTA).

10 Ianuarie 2019
  • Cuvântul rostit de Patriarhul României la proclamarea Anului omagial și comemorativ 2019

Cuvântul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la proclamarea solemnă a anului 2019 ca An omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) și Anul comemorativ al patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești. Catedrala Patriarhală „Sfinţii Împărați Constantin şi Elena”, Bucureşti, marţi, 1 ianuarie 2019:

1 Ianuarie 2019
  • VIDEO | Mesajul de Crăciun al Părintelui Patriarh Daniel

În mesajul de Crăciun, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, aminteşte tuturor românilor că Sărbătoarea Naşterii Domnului este şi a „darurilor oferite copiilor, bătrânilor, orfanilor, celor bolnavi şi singuri, dar şi tuturor celor dragi”.

25 Decembrie 2018
  • Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române își sărbătorește ziua onomastică prin rugăciune

Luni, 17 decembrie 2018, în ziua de prăznuire a Sfântului Proroc Daniel, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel își sărbătorește ziua onomastică.

14 Decembrie 2018
  • Predarea Religiei în contextul social de azi necesită permanentă pregătire, conştiinţă misionară şi dăruire de sine

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a adresat miercuri, 17 octombrie 2018, un mesaj cu prilejul Consfătuirii profesorilor de religie din Arhiepiscopia Bucureştilor care a avut loc la Palatul Patriarhiei.

19 Octombrie 2018
  • Preafericitul Părinte Patriarh la Mănăstirea Cozia: „Aici, ca și la Putna, avem un sanctuar al conștiinței naționale românești”

După binecuvântarea centrului social-pastoral, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a vizitat biserica „Sfânta Treime” și ansamblul Mănăstirii Cozia, ctitorie a voievodului Mircea cel Bătrân.

7 Septembrie 2018
  • Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a sfințit Centrul „Sf.Ilie” din Călimănești

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a sfințit vineri, 7 septembrie 2018, Centrul Social-Pastoral „Sf. Ilie” din Călimănești, județul Vâlcea.

7 Septembrie 2018
  • Mesajul Patriarhului României la simpozionul internaţional despre Pr. Dumitru Stăniloae și Hans Urs von Balthasar

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a adresat joi, 6 septembrie 2018, un mesaj în deschiderea simpozionului internațional cu tema „Dumitru Stăniloae și Hans Urs von Balthasar despre Părinții Bisericii (Sfântul Maxim Mărturisitorul)”.

• Educația – lumină pentru viață şi bucurie de Centenar

Mesajul Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la începutul anului școlar 2018-2019.

6 Septembrie 2018
  • Comunicat: Sfințirea clopotelor Catedralei Naționale

Luni, 3 septembrie 2018, între orele 09:45 – 10:30, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a săvârşit slujba de sfințire a celor șase clopote ale Catedralei Naționale, aflate la sol.

3 Septembrie 2018