Patriarhia Română

• Biroul de Presă al Patriarhiei Române

Precizare privind conferințele realizate de așa-zișii „monahi mărturisitori” aghioriți

În zilele ce au trecut, 9-12 octombrie 2016, au avut loc o serie de conferințe organizate și popularizate de anumite asociații laice (Oradea, Beiuș, Piatra Neamț). Aceste conferințe vor fi organizate și în zilele ce urmează în alte orașe ale țării.

Conferențiari sunt patru monahi aghioriți despre care se afirmă faptul că „monahii pe care i-am invitat sunt viețuitori din Sfântul Munte, aflați în delegație oficială,iar cuvintele lor de învățătură sunt în duh ortodox”.

17 Octombrie 2016
  • Reprezentanții mass-media din Eparhii

Întrunirea reprezentanților mass-media din Patriarhia Română

Întrunirea purtătorilor de cuvânt și a reprezentanților mass-media din Eparhiile Bisericii Ortodoxe din România s-a desfășurat la Centrul Național pentru formare continuă Dumitru Stăniloae, situat în cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă din București.

9 Martie 2016
  • Patriarhia Română

Hotărâri ale Sfântului Sinod - 14 ianuarie 2016

Hotărâri ale Sfântului Sinod luate în cadrul primei şedinţe de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române din acest an.

20 Ianuarie 2016
  • Patriarhia Română

Chemare la rugăciune pentru pace şi unitate

În aceste zile de durere, dar şi de frământare socială, Patriarhia Română cheamă pe fiii Bisericii la rugăciune pentru pace şi unitate.

5 Noiembrie 2015