Parohia Valea Bisericii Orlești

Raiul este în mâinile noastre!

Cu binecuvântarea ÎPS Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în ziua de 08 martie 2016, la Parohia Valea Bisericii Orleşti, din Protopopiatul Drăgăşani, s-a desfăşurat o nouă etapă din proiectul social-filantropic Raiul este în mâinile noastre, acţiune adresată în mod periodic celor 40 de persoane defavorizate: bătrâni, bolnavi şi copii aflaţi în pericol de abandonare a şcolii, înscrise în evidenţele sociale ale parohiei.

17 Martie 2016

Şi eu vreau să învăţ

Parohia Valea Bisericii din Orleşti desfăşoară proiectul social-educaţional intitulat Şi eu vreau să învăţ!

17 Martie 2016
  • Parohia Valea Bisericii

Ziua Limbii Materne în Parohia Valea Bisericii Orlești

În ziua de 21 februarie, în biserica Parohiei Valea Bisericii Orleşti s-a desfășurat activitatea educaţională intitulată Limba noastră-i o comoară. Părintele Siia Luca-Georgian, l-a invitat în mijlocul celor 30 de elevi şi tineri prezenţi în biserică pe domnul profesor de limba română, Dragoş Zaharia, pentru a sublinia frumuseţea şi importanța limbii noastre materne şi descoperirea bogăţiei lingvistice prin lectură, ca şi activitate de petrecere a timpului liber.

25 Februarie 2016