Şi eu vreau să învăţ

17 Martie 2016 / Învățământ

Parohia Valea Bisericii din Orleşti desfăşoară proiectul social-educaţional intitulat Şi eu vreau să învăţ!

La Parohia Valea Bisericii din Orleşti, se desfăşoară proiectul social-educaţional intitulat Şi eu vreau să învăţ, adresat tuturor tinerilor din parohie, cât şi elevilor Şcolii Orleşti. Astfel, în fiecare săptămână, în zilele de joi şi sâmbătă, are loc Atelierul de pictură şi desen. Joi după-amiază, copiilor li se asigură transportul în municipiul Drăgăşani la Clubul Copiilor, unde timp de 2 ore învaţă de la un profesor de specialitate tehnici de pictură, desen sau pastel. Prin implicarea preotului paroh, Sîia Luca-Georgian, cei mici primesc şi material didactic gratuit.

Tot în cadrul acestui proiect parohial, prin efortul şi voluntariatul domnului profesor Zaharia Dragoş-Teodor, enoriaş al parohiei, s-a înfiinţat o grupă de teatru creştin şi dansuri tradiţionale, alcătuită din elevi.

Având la bază Parteneriatul de Cooperare dintre Parohie şi Şcoală, prezentul proiect susţine periodic cu rechizite, haine şi alimente 12 copii proveniţi din familii defavorizate. Eforturile sunt susţinute şi prin sprijinul doamnei profesore de religie Didona Argentoianu.