Au început Taberele de Vară din Arhiepiscopia Râmnicului

11 Iulie / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, în perioada 8 - 10 iulie, Arhiepiscopia Râmnicului, prin implicarea Sectorului Învățământ, Catehizare și Activități cu tineretul, a organizat la Mănăstirile Arnota, Bistrița și Horezu, Taberele de Vară „Creștin și în vacanță” pentru tinerii din Eparhie.

În cadrul activităților desfășurate au participat un număr de 71 de persoane din cuprinsul a 15 parohii din mediul rural, însotiți de 8 preoți coordonatori, 3 cadre didactice și 5 voluntari din cadrul Asociației Tinerilor Ortodocși „Sfântul Valentin”.
Pe durata celor trei zile de tabără, tinerii au participat cu multă dăruire la programul de rugăciune și la diverse ateliere de artă bisericească și tradițională, activități sportive, artistice și de creație precum și drumeții în locurile cu o încărcătură istorică majoră.
Scopul acestor întâlniri l-a constituit realizarea unui echilibru între educaţia socio-profesională şi cea moral-spirituală precum și formarea noilor voluntari pentru Asociația Tinerilor Ortodocși „Sfântul Valentin”.
La sfârșitul celor 3 zile s-au făcut evaluări pe fiecare atelier iar teberele s-au încheiat cu  un cuvânt de mulțumire adresat gazdelor.
Toate aceste activităţi au fost întâmpinate de participanţi cu mult entuziasm şi au lăsat în sufletul lor multă bucurie, pace şi dorinţa de a le reexperimenta ori de câte ori este posibil. Programul Taberelor de Vară organizate anul în cadrul Eparhiei Râmnicului  își propune nu doar asigurarea unei continuități în activitățile derulate, ci și încurajează tinerii să se implice în proiecte care au un impact pozitiv asupra comunității în general”, a transmis părintele Vasile Chima, consilier în cadrul Sectorului Învățământ, Catehizare și Activități cu tineretul.