Tabără pentru tinerii Parohiei Valea Bisericii, Orlești

25 Iulie 2018 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin coordonarea Sectorului de Învățământ și Activități cu tinerii din cadrul Arhiepiscopiei, 22 de tineri din Parohia Valea Bisericii - Orlești, din Protoieria Drăgășani au luat parte la activitățile taberei de la Mănăstirea Cozia, în perioada 16-22 iulie 2018.

Tinerii, îndrumați de părintele Luca-Georgian Sîia, au avut parte de zile duhovnicești, rugându-se la slujba Vecerniei și participând la Sfânta Liturghie, oficiate în cadrul mănăstirii gazdă. Timpul liber a fost petrecut în drumeții și ateliere de pictură, sculptură și studiu biblic, în cadrul căror întruniri, tinerii au rămas cu următoarele gânduri: „zile duhovnicești de vară sunt acestea pentru noi, participanții taberei, din care eu mi-am așezat în caiețelul de vacanță aceste scurte însemnări:

- cu răbdare, creștem;
- din măsura credinței proprii, iubim;
- atingând, ne încredințăm;
- neștiind să cerem, așteptăm în tăcere;
- din timiditate, naștem nădejde.
Încredințarea dobândită aici este că rămânem în iubirea Preasfintei Treimi, mișcătoare a inimilor noastre în aceste zile petrecute la Mănăstirea Cozia, insula noastră duhovnicească !" a mărturisit Delia Pârcălăboiu, eleva Colegiului Național de Informatică Matei Basarab din Rm. Vâlcea și membră a Grupului de Inițiativă în educație și timp liber de calitate al Parohiei Valea Bisericii, Orlești.