Proiectul catehetic „Și eu vreau să învăț!” în Parohia Valea Bisericii-Orlești

11 Martie 2019 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului și sub îndrumarea Sectorului de Învățământ și Activități cu tineretul, Parohia Valea Bisericii-Orlești desfășoară în această perioadă proiectul catehetic „Și eu vreau să învăț!”

În cadrul parteneriatului dintre parohie și Școala Gimnazială Orlești, au avut loc, în cadrul orelor de Religie, întâlniri tematice ale părintelui Luca-Georgian Sîia cu elevii din clasele I-VIII, la clasa doamnei profesor de Religie, Didona Argentoianu. În cadrul acestor ore cu caracter deschis, au avut loc dialoguri privitoare la perioada Postului Mare, rugăciune și ajutorarea semenilor, precum și despre implicarea voluntară în proiectele și acțiunile extracurriculare comune derulate în parteneriat de Parohia Valea Bisericii și Școala Orlești, reprezentată de doamna director, Ana-Mădălina Alexandru.

Tema discuțiilor a fost centrată pe cuvântul: „Postim ca să nu ne mai gândim la gusturi de mâncare, ci să ne mai gândim și la gustul de Dumnezeu!".