Proiectul catehetic „Educaţie prin credinţă” la Parohia Ştefăneşti

22 Martie 2019 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului și sub îndrumarea Sectorului de Învățământ și Activități cu tineretul, Parohia Ştefănesti-Vâlcea a inițiat proiectul catehetic „Educaţie prin credinţă”.

În cadrul parteneriatului dintre parohie și Școala Gimnazială Stefănesti, s-au susţinut în cadrul orelor de Religie întâlniri tematice ale preoților Liviu Lazăr și Laurenţiu Cucă cu elevii din clasele I-VIII. Au avut loc dialoguri privitoare la perioada Postului Mare, precum și despre implicarea voluntară în proiectele și acțiunile extracurriculare comune, derulate în parteneriat de Parohia Stefănesti și Școala Gimnazială „Teodor Bălăşel” - Ştefănesti, reprezentată de doamna director, prof. Mihaela Agapin.

Tema discuțiilor a fost  „Să postim pentru a alătura viaţa noastră lângă Dumnezeu”.