Proiect catehetic la Parohia Valea Bisericii - Orlești

2 Decembrie 2019 / Învățământ

Parohia Valea Bisericii-Orlești, Protopopiatul Drăgășani, derulează în perioada 29 noiembrie - 07 decembrie 2019, pentru elevii și tinerii din parohie, proiectul catehetic și cultural „Iubește să fii educat!”.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în cadrul programelor catehetice din Protoieria Drăgășani, Parohia Valea Bisericii-Orlești propune copiilor și tinerilor proiectul catehetic și cultural „Iubește să fii educat!”. Proiectul se desfășoară în cadrul Parteneriatului educațional dintre Parohia Valea Bisericii-Orlești și Școala Gimnazială Orlești și constă în câteva întâlniri și dialoguri duhovnicești, pe care le derulăm în biserică și în școală cu elevii și tinerii comunității.

La inițiativa părintelui Luca-Georgian Sîia și în cooperare cu doamna profesor de Religie, Didona Argentoianu, primele întâlniri catehetice s-au desfășurat la școală, vineri, 29 noiembrie, în ajunul cinstirii Sfântului Apostol Andrei, Ocrotitorul României, și duminică, 1 decembrie, la Sfânta Liturghie, fiind comemorați apoi, prin slujba de Te Deum, făuritorii Marii Uniri de la 1 decembrie 1918.

„În cadrul manifestărilor au fost rostite cuvântări culturale, istorice, catehetice, cântece și poezii patriotice, fiind reliefată importanța evenimentelor de la 1 decembrie 1918 de la Alba Iulia. În acest sens, a fost subliniat rolul Adunării de la Alba-Iulia, care, precum afirma istoricul Silviu Dragomir, «va rămâne de-a pururea piatră de hotar a istoriei române și va reprezenta, din veci în veci, simbolul biruinței noastre definitive. Ea a fost rezultatul logic al evoluției istorice, fructul luptelor de emancipare a poporului românesc și triumful strălucit al ideilor generoase pentru care s-a vărsat cu atâta prisosință sângele scump al fraților noștri». Cuvintele potrivite ale notarului Adunării Naționale, Silviu Dragomir, vor rămâne de veghe, în clipele de pustiu sufletesc, alături de rugăciunea pentru dezrobirea neamului românesc, rostită de Episcopul ortodox român de Caransebeș, Elie Miron Cristea, viitorul Mitropolit Primat şi apoi Patriarh al României Mari: «Doamne, Dumnezeul nostru, Tu eşti Părintele nostru, Tu ai văzut strâmtoarea părinţilor noştri şi ai auzit strigarea lor, căci se făcuseră ei ca floarea în brumă şi plecat spre pulbere era sufletul lor, şi trupul lor lipit de pământ. Iar acum mântuire ai trimis nouă şi toate marginile pământului văd mântuirea Dumnezeului nostru»”, a explicat părintele paroh Luca-Georgian Sîia, al Parohiei Valea Bisericii-Orlești.