Prăznuirea Sfinților Apostoli Petru și Pavel

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, șirul catehezelor cu prilejul sărbătoriri hramurilor în parohii a continuat în Protopopiatul Horezu cu cele în cinstea Sfinților Apostoli Petru și Pavel din 29 iunie.

La Parohia Foleștii de Sus, programul de prăznuire a început cu Sfânta Taină a Spovedaniei la care au participat atât enoriașii vârstnici cât și cei tineri. După citirea molitfei de spovedanie, părintele Vasile-Emanoil Găman, a lecturat credincioșilor prezenți cuvântul de învățătură al Sfântul Serafim Sobolev ţinut în biserica rusă „Sfântul Nicolae” din Sofia, la 29 iunie 1947.

Auditoriul a înțeles ce înseamnă dragostea de Iisus Hristos și cum poate aduce aceasta nădejdea de mântuire, urmărind viața Sfinților Apostoli Petru și Pavel, pusă în slujba mântuirii omului, prin propovăduirea Evangheliei lui Hristos.