Parohia Cheia

Mărţişorul bucuriei

2 Martie 2016 / Învățământ

Cu binecuvântarea ÎPS Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul, preotul paroh Lică Nicolae din Parohia Cheia, oraşul Băile Olăneşti, a desfăşurat o acţiune social - filantropică.

Luna Martie ne duce  cu gândul la speranţă, la viaţă, la încolţirea seminţei semănate, de aceea, la început lunii martie,  Parohia Cheia,  împreună cu Fundaţia Rebenciuc au derulat acţiunea Mărţişorul bucuriei, în cadrul căreia 20 de familii au primit daruri constând în zahăr, ulei, orez, mălai, făină şi alte alimente.

În grupul ţintă au fost incluse toate categoriile sociale devavorizate, batrâni singuri, pensionari cu pensie socială, tineri fără posibiltăţi materiale, şomeri, persoane cu dizabilităţi, mame singure, precum  şi copii proveniţi din familii numeroase.

Darurile au fost împărţite de preotul paroh Lică Nicolae şi au fost donate de Fundaţia Rebenciuc prin doamna profesoră de matematică Rebenciuc, care arătă o dragoste deosebită faţă de semenii aflaţi în suferinţă şi care  răspunde de fiecare dată chemării  parohiei de a face milostenie.