Mănăstirea Suiești a oferit bursa „Justinian Marina” și elevilor școlii din Popești

18 Iunie 2019 / Învățământ

Datorită rezultatelor excepționale pe care le-au avut în anul școlar ce s-a încheiat, dar și pentru faptul că promovează portul tradițional, 10 eleve ale școlii generale din comuna Popești au primit din partea Mănăstirii Suiești bursa „Justinian Marina”.

Însoțite de cadre didactice, cele 10 eleve au cântat cântece patriotice și au rostit poezii ale autorilor români, alăturând portului tradițional nimbul vieții trăită în satul tradițional. Bursa „Justinian Marina” sprijină elevii din satele rurale și caută să stimuleze învățământul rural, acordând atenție elevilor care au rezultate deosebite la școală. Cele 10 eleve din Popești fac parte din clasele V-VIII și au obținut cele mai bune premii ale claselor din care fac parte.