Elevii din Ionești au participat la slujba de pomenire a eroilor săvârșită la biserica din Bucșani

18 Mai 2018 / Învățământ

La sărbătoarea Înălțarea Domnului, în Parohia Ionești II din Protoieria Drăgășani au participat la Sfânta Liturghie elevii Școlii Gimnaziale Ionești, însoțiți de profesorul de religie, Mihai Buteață.

După săvârșirea Sfintei Liturghii, părintele Constantin Cătălin Diaconu  săvârșit slujba de pomenire a eroilor români căzuți pe câmpurile de luptă pentru demnitatea, apărarea și reîntregirea neamului românesc.

Părintele paroh le-a vorbit celor prezenți despre însemnătatea  jertfei eroilor români care au contribuit la realizarea idealului neamului românesc: unitatea națională și de credință.

În continuarea manifestărilor duhovnicești-culturale, elevii au adus recunoștință eroilor neamului prin interpretarea unor poezii și cântece patriotice, depunând totodată coroane de flori la monumentul eroilor.