Activități catehetice în Parohia Zmeurăt

28 Octombrie 2016 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul, Biroul de Cateheză al Protoieriei Râmnicu-Vâlcea, la sărbătoarea ocrotitorului spiritual al Parohiei Zmeurăt ,,Sfântul Mare Mucenic Dimitrie – Izvorâtorul de Mir”, au fost desfășurate o serie de activități catehetice.

În ajunul sărbătorii, după săvârșirea slujbei Vecerniei cu Litie, Părintele Manole Eugeniu a susținut o cateheză tematică despre sfințenia, cinstirea și urmarea ca model de trăire duhovnicească a vieţii Sfântului Mare Mucenic Dimitrie. În cadrul catehezei, părintele paroh a prezentat copiilor Şcolii Gimnaziale Stoeneşti, viaţa şi minunile Sfântului Mucenic Dimitrie, interacţionând într-un dialog  plăcut cu aceștia.

„Hramul bisericii reprezintă sărbătoarea întregii comunități, fapt pentru care, împreună cu membrii Consiliului parohial, am continuat seria de proiectelor cu caracter catehetic și social inițiate de-a lungul anului bisericesc, proiecte care nădăjduim să devină activități permanente în cadrul comunității”, a precizat Părintele Manole Eugeniu.