Activități catehetice la Parohia Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel

4 Iulie 2016 / Învățământ

Biserica Sfinţii Apostoli Petru și Pavel din municipiul Râmnicu- Vâlcea și-a serbat pentru a 26-a oară sfinții ocrotitori: pe Sfântul Apostol Petru, cel ce Îl arată pe Iisus Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu şi pe Sfântul Apostol Pavel, cel care, în urma convertirii de pe drumul Damascului, devine propovăduitor al Evangheliei Mântuitorului Iisus Hristos. Cei doi apostoli au primit cununa muceniciei, devenind chipuri ale sfințeniei, rugători și mijlocitori înaintea Preasfintei Treimi.

Sărbătoarea hramului a cuprins o serie de manifestări liturgice, duhovnicești și culturale, ocazie cu care Părintele paroh Ion Bănuţă  i-a vizitat pe copiii de la Grădiniţa P.P. Nord 1, prezentându-le aspecte din viaţa Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel şi moduri ale cinstirii lor de către Biserică.