Activități catehetice la hramul Bisericii Sfinții Apostoli Petru și Pavel a Parohiei Foleștii de Sus

29 Iunie 2018 / Învățământ

Parohia Foleștii de Sus din comuna Tomșani și-a sărbătorit hramul, biserica fiind închinată Sfinților Apostoli Petru și Pavel.

Sărbătoare a început cu săvârșirea slujbei Vecerniei cu Litie, în seara zilei de joi, 28 iunie,  la finalul căreia, părintele paroh Vasile-Emanoil Găman a susținut cateheza Chemarea la apostolat a Sfinților Apostoli Petru și Pavel, subliniind că „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel rămân pentru noi mari învăţători ai credinţei, misionari model şi rugători statornici pentru viaţa şi unitatea Bisericii lui Hristos. Prin viaţa, faptele şi scrierile lor, ei ne îndeamnă să iubim pe Hristos, Evanghelia şi Biserica Sa, să lucrăm pentru vindecarea şi mântuirea tuturor oamenilor fără deosebire de rasă şi gen, de etnie şi clasă socială. Ei sunt pentru noi dascăli ai reconcilierii, ai iertării, ai unităţii şi ai sfinţeniei. Ei ne învaţă să ne rugăm neîncetat, să săvârşim cu iubire milostivă faptele bune, dar să nu contăm niciodată pe noi înşine mai mult decât pe harul lui Dumnezeu Cel viu, arătat în Iisus Hristos. În iconografia ortodoxă, Cheile Sfântului Petru reprezintă pocăinţa şi iertarea păcatelor, smerenia şi iubirea milostivă, prin care omul intră în împărăţia lui Dumnezeu. Iar sabia Sfântului Pavel reprezintă puterea Cuvântului sfânt, care distinge între erezie şi adevăr, între egoism şi iubire, între moarte şi viaţă. Să căutăm ca şi noi să fim mărturisitori ai lui Hristos în lumea de astăzi, cum au fost ei mărturisitori în lumea din timpul lor, pentru a putea spune tuturor celor care cred în Hristos: „bucuraţi-vă pururea în Domnul şi iarăşi zic, bucuraţi-vă!” (Filipeni IV, 4).”