Martyria nr. 2/2018

Noiembrie 2018

Sumar

STUDIA THEOLOGICA
ÎPS Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, „Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica, Episcopul Râmnicului, la 150 de ani de la nașterea sa în Împărăția cea veșnică”
Pr.  Lect.  Dr. Ioniță Apostolache, „Mărturisire mistică și viață ascetică în moștenirea neoisihasmului românesc. Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica – părinte al părinților pe meleaguri oltene”
Ierom. Drd. Iachint Vardianu, „Administrarea bunurilor bisericești în Manualul de Pravilă Bisericească al Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica”
Ierom. Antim Motorga, „Date noi despre relația Sfântului Calinic cu celelalte confesiuni”
Ioana Iancovescu, „Viața și lucrarea fericitului Damaschin Dascălul, Episcopul Râmnicului († 5 decembrie 1725) II”

STUDIA HUMANITATIS

Prof. Dr. Mihaela Palade, „Un arhitect cu vederi neoclasice, într-o lume neoromantică – Sfântul Calinic de la Cernica”
Luiza Barcan, „Mănăstirea Popânzălești, o ctitorie a Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, Episcopul Râmnicului”
Dr. Oana-Mădălina Popescu, „S-au dovedit hoții care au omorât pă starița de la Surpate. Completări la istoria unei crime (I)”
Pr. Dr. Laurențiu Rădoi, „Episcopul Teofil al Râmnicului, un strălucit ierarh al Bisericii vâlcene (II)”
Dinu Săraru, „Crucea Râmnicului”
Dan Ciachir, „Cronica unei Canonizări”

VERBA PATRUM
Sfântul Grigorie Teologul, „Cuvântarea I La Paști și despre zăbavă”
COLLOQUIUM
Interviu cu Arhimandritul Atanasie Prodromitul, Stareț al Schitului Românesc Prodromu din Sf. Munte Athos (III) realizat de pr. Ștefan Zară și Monahul Gherasim Prodromitul
THEATRUM
Călugărul fără de arginți”. Piesă de teatru în două acte de Ina Sterescu