cultul eroilor

• Centenar Amilcar Săndulescu, „fiul” Eroului Necunoscut

Duminică, 30 iulie, la Mănăstirea „Sfântul Pantelimon” din municipiul Drăgășani a avut loc  Ceremonia militară și religioasă dedicată memoriei elevului fruntaș Amilcar Săndulescu din Mădulari (de Beica), jud. Vâlcea – „fiul” Eroului Necunoscut al României, la împlinirea a 100 de ani de mutarea la cele veșnice.

31 Iulie 2023
  • Comemorarea a 75 de ani de la Confruntarea armată de la Cotul Donului – Stalingrad

Joi, 16 noiembrie 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Varsanufie, înconjurat de un ales sobor de preoți și diaconi, a săvârșit slujba de pomenire a eroilor români care au luptat în Confruntarea armată de la Cotul Donului – Stalingrad.

16 Noiembrie 2017
  • Comemorarea Generalului David Praporgescu

„Neamul este etern prin cultul eroilor!” - (Nicolae Iorga)

14 Octombrie 2016
  • Argument

Înfiinţarea Centrului de Cercetare al Conlucrării Bisericii Ortodoxe Române cu Armata României – „General Paul Teodorescu” constituie demersul cultural pe care Arhiepiscopia Râmnicului şi Instituţiile de comandă, de instructie şi învăţământ militar îl susţin pentru reafirmarea misiunii jertfelnice pe care domnitorii români creştini şi armata din toate timpurile au desfăşurat-o pentru „apărarea Bisericii şi a credinţei strămoşeşti, pentru întregirea neamului, pentru libertatea şi demnitatea noastră”.

24 Iunie 2013