Patriarhul îndeamnă românii din diaspora la cinstire şi recunoştinţă adusă mărturisitorilor credinţei ortodoxe

19 August 2017 / Comunicate de Presă

Mesajul Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la Duminica românilor migranţi, 20 august 2017 (prima duminică după sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului).

Iubiţi români din străinătate,

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a proclamat anul 2017 drept Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului.

În tradiţia noastră ortodoxă, icoana este, în acelaşi timp, o mărturisire de credinţă şi o chemare la rugăciune, adică la comuniune cu Dumnezeu şi cu sfinţii Lui. De asemenea, prin frumuseţea lor deosebită, sfintele icoane ne cheamă să ne curăţim simţirile şi să înfrumuseţăm sufletul nostru cu gânduri, cuvinte şi fapte bune. Astfel, rugăciunea în faţa sfintelor icoane devine izvor de pace şi bucurie, de luminare şi întărire a sufletului în iubire faţă de Dumnezeu şi faţă de semeni.

Totodată, picturile şi icoanele ca obiecte de artă sacră sau liturgică îmbogăţesc tezaurul cultural naţional, prin prezenţa lor în bisericile, mănăstirile şi schiturile noastre, unele dintre aceste lăcaşuri de cult fiind incluse în patrimoniul cultural universal.

Pentru a înţelege mai bine importanţa cinstirii sfintelor icoane, în anul 2017 a fost organizată în Patriarhia Română cea de-a VI-a ediţie a Concursului Naţional „Icoana ortodoxă – lumina credinţei”. Prin aceasta, s-a evidenţiat faptul că icoana ortodoxă nu este o simplă podoabă în biserică, ci în primul rând este expresia credinţei ortodoxe în întruparea Fiului lui Dumnezeu Cel nevăzut, Iisus Hristos, Care S-a făcut om pământean, pentru a dărui oamenilor viaţă cerească veşnică.

Anul acesta, 2017, împreună cu apărătorii cinstirii sfintelor icoane în faţa prigoanei iconoclaste (726-843), comemorăm şi pe apărătorii şi mărturisitorii Ortodoxiei în timpul prigoanei comuniste. Această comemorare este o datorie morală faţă de înaintaşii noştri, care, în vremuri ostile Bisericii şi religiei în general, au mărturisit credinţa lor în Hristos Cel răstignit şi înviat cu preţul pierderii libertăţii, sau chiar cu pierderea vieţii lor.

Evocăm, îndeosebi, curajul, înţelepciunea şi lucrarea misionară a Patriarhului Justinian în timpul prigoanei comuniste, acum, la împlinirea a 40 de ani de la trecerea sa la cele veşnice (1977-2017), precum şi jertfelnicia ierarhilorprofesorilor de teologie, studenţilor, monahilorintelectualilor creştini mireni,dar mai ales suferinţele şi jertfelnicia celor peste 1800 de preoţi ortodocşi români,care au fost arestaţi, anchetaţi şi aruncaţi în închisorile comuniste, pentru că au mărturisit şi apărat credinţa creştină ortodoxă în timpul regimului ateu.

Există numeroase mărturii că mulţi dintre aceşti apărători şi mărturisitori ai Ortodoxiei în timpul prigoanei comuniste au trăit, prin credinţă vie şi prin rugăciune, schimbarea suferinţei lor fizice într-o pace şi o bucurie spirituală, care veneau tainic în sufletul lor de la Hristos Cel răstignit şi înviat.

Credinţa lor puternică şi curajul lor de a-L mărturisi pe Hristos în timp de prigoană au exprimat, de fapt, rezistenţa activă, deşi tăcută, a Bisericii împotriva ateismului militant şi agresiv. De aceea, lumina jertfelniciei lor trebuie comemorată cu recunoştinţă şi veneraţie, ea fiind totodată izvor de întărire spirituală în viaţa şi misiunea Bisericii astăzi.

Suferinţele mărturisitorilor din temniţele comuniste, lupta vrednicului de pomenire Patriarh Justinian Marina pentru a apăra viaţa liturgică şi activitatea pastorală a Bisericii, dar şi misiunea liturgică a iconarilor şi pictorilor bisericeşti, care îmbogăţesc patrimoniul cultural religios, trebuie preţuite şi păstrate permanent în mintea şi inima noastră.

În acest sens, îndemnăm pe toţi preoţii ortodocşi români şi pe toţi românii ortodocşi dinafara României ca, în duhul tradiţiei noastre ortodoxe româneşti, să cinstească sfintele icoane şi să cultive permanent în suflete recunoştinţa faţă de toţi cei care au mărturisit credinţa ortodoxă în vremuri grele.

Ne rugăm Milostivului Dumnezeu să vă dăruiască tuturor sănătate şi pace, bucurie şi mântuire, să vă ocrotească şi să vă întărească în tot lucrul bun, spre bucuria Bisericii noastre şi a poporului român de pretutindeni!

Cu preţuire, binecuvântare şi dragoste în Hristos Domnul,

† DANIEL