Lucrările Cercului pastoral-misionar Râmnicu-Vâlcea Nord

10 Mai 2017 / Administrativ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, marţi, 9 mai 2017, la Biserica Toţi Sfinţii din Râmnicu-Vâlcea s-au desfășurat lucrările Cercului pastoral-misionar Râmnicu-Vâlcea Nord din Protoieria Râmnicu-Vâlcea.

Întrunirea preoților a debutat cu săvârșirea slujbei de Te Deum, urmată de susținerea prelegerii cu tema „Sfântul Apostol şi Evanghelist Luca, Sfântul Ioan Damaschin şi Sfântul Teodor Studitul – figuri emblematice ale Anului omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti” de către părintele Arhid. Cioteanu Cristian-Ioan.

În lucrarea prezentată, Părintele Arhidiacon a precizat: „Contribuţia celor trei sfinţi ai Bisericii la statuarea rolului şi importanţei cinstirii icoanelor este incontestabilă, aceştia punând fundamentele iconografiei şi ale Teologiei icoanei. Ei rămân în conștiința eclezială ca figuri emblematice ale Bisericii. Sfântul Apostol și Evanghelist Luca cel care, potrivit Sfintei Tradiții, a zugrăvit în mod minunat o primă icoană a Maicii Domnului, modelul tuturor celorlalte icoane ale Preasfintei Născătoarei de Dumnezeu, a devenit deschizător de drumuri în iconografia creștină făcând început zugrăvirii sfintelor icoane spre slava lui Dumnezeu, a Maicii Domnului și a tuturor sfinţilor, pentru împodobirea Bisericii şi spre mântuirea credincioşilor. Sfântul Ioan Damaschinul, apărător fervent al cinstirii sfintelor icoane, cunoscând lupta Bisericii cu ereziile anterioare, a înţeles că primul pas ce trebuie făcut în această direcţie este lămurirea şi stabilirea termenilor doctrinari. De aceea în tratatele sale împotriva iconoclaștilor arată ce trebuie să înţelegem prin termenul de "icoană" şi prin cel de "închinăciune". Fără a minimaliza aportul adus de ceilalţi apărători ai sfintelor icoane şi recunoaşterea oficială a cinstirii lor stabilită de Sinodul al VII-lea ecumenic de la Niceea (787), trebuie evidenţiat faptul că Sfântului Teodor Studitul îi revine marele merit de a fi precizat cu claritate că "icoana nu redă firea, ci persoana sau ipostasul" cuiva.

În partea a doua a întrunirii, în contextul Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română au avut loc o serie de dezbateri privitoare la modul în care trebuie să mărturisim și să apărăm credința ortodoxă în societate.