Cercul pastoral-misionar Băile Olăneşti s-a întrunit la Parohia Olăneşti Sat

7 Iunie 2017 / Administrativ

Cu binecuvântarea  Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului,  miercuri, 7 iunie 2107, a avut loc o nouă întâlnire a Cercului pastoral-misionar „Băile Olăneşti”, găzdă fiind Parohia Olănești Sat.

Întâlnirea se încadrează în rândul evenimentelor dedicate Anului omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti şi Anului comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului, și a debutat cu săvârşirea slujbei de Te Deum. Din soborul de preoţi au participat preoții de la parohiile: Ţânţuleşti, Vlădesti, Vlăduceni, Păuşeşti-Măglaşi, Zmeurăt, Chiciora, Valea Cheii, Cheia, Olăneşti Sat, Băile Olăneşti, precum şi părintele protopop Moga Nicolae.
La finalul slujbei, părintele Pomeneşte George a susţinut referatul cu titlul Cinstirea Sfintelor icoane. Temeiuri şi motivaţii. În prezentarea sa, părintele a vorbit despre importanţa icoanei în cultul ortodox, dar şi despre actualitatea, importanţa şi necesitatea sfintelor icoane pentru viaţa şi misiunea Bisericii astăzi.