Cerc pastoral la Parohia Băile Olănești

11 Mai 2016 / Administrativ

În ziua de 10 mai 2016, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Parohia Băile Olănești din Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea a avut loc întrunirea preoților de pe valea Olănestiului.

Au participat preoții de la parohiile: Băile Olănești, Olănești Sat, Cheia, Chiciora, Vlăduceni, Păușești-Măglași, Zmeurăt, Vlădești și Țânțulești.

Întrunirea s-a deschis cu oficierea slujbei de Te Deum, după care preotul Bâcu Mircea de la Parohia Băile Olănești a susținut tema Antim Ivireanul și tipografiile bisericești.

Prezent la acest cerc pastoral-misionar, Părintele Protopop Dincă Ion, în cuvântul rostit, a mulţumit preoților slujitori pentru organizarea cercului pastoral și celorlalți preoți pentru participare. Cu această ocazie, s-au dezbătut probleme culturale, misionare, sociale, de actualitate şi diverse probleme cu caracter administrativ-gospodăresc din fiecare parohie.