Slujire arhierească la Parohia Adormirea Maicii Domnului - Ocnele Mari

12 August 2018 / Viața Eparhiei

Duminică, 12 august, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Ocnele Mari, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură împărtășit celor prezenți, Înaltpreasfinția Sa a subliniat că Dumnezeu așază iertarea aproapelui drept măsură a propriei noastre cereri adresate lui Dumnezeu: „Când vă rugaţi, iertaţi orice aveţi împotriva cuiva, ca şi Tatăl vostru Cel din ceruri să vă ierte vouă greşelile voastre” (Marcu XI, 25), pentru ca în rugăciunea Tatăl nostru,  fiecare dintre creștini să își asume actul de iertare a aproapelui său: „şi ne iartă nouă greşelile, precum şi noi iertăm greşiţilor noştri”.  În Pateric, Avva Agaton ne atrage atenția că „mâniosul, măcar de va scula vreun mort, nu este primit la Dumnezeu”, însă pentru Sfântul Ioan Gură de Aur „adevărata cale a iertării, este a nu ţine minte răul”. ...

Pilda din Evanghelia acestei duminici ne  arată că Dumnezeu este de-a pururi iertător și ne împărtășește darurile Sale cele bogate deși nu întotdeauna aducem darul nostru la biserică iertați fiind cu toți cei apropiați nouă. Acest fapt trebuie să determine schimbare în viața noastră pentru a avea disponibilitatea de a-l ierta pe aproapele nostru în orice împrejurare în care ne-ar putea greși”, a încheiat Chiriarhul Râmnicului.

La final, Înaltpreasfinția Sa i-a binecuvântat pe credincioșii care au participat la Sfânta Liturghie.