Cerc pastoral-misionar în Protopopiatul Horezu la parohia Tâlvâci

16 Septembrie 2016 / Viața Eparhiei

Activitatea pastoral-misionară din Protopopiatul Horezu continuă să se intensifice prin cercurile pastorale de toamnă cu binecuvântarea Înaltpresfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului. Preoții din cadrul  Cercului pastoral-misionar Horezu I s-au întâlnit în ziua de 14 septembrie 2016, de marea sărbătoare a Înălțării Sfintei Cruci în biserica parohială cu hramul „Sfântul Nicolae” din Parohia Tâlvâci, comuna Păușești.

Astfel, întâlnirea din 14 septembrie a debutat cu săvârșirea Sfintei Liturghii, fiind continuată cu săvârșirea Taina Sfântului Maslu, după care părintele paroh Andrei Ion a prezentat lucrarea „Tinerii credincioși, bucurie pentru Biserică, familie și neam – exemple din Sfânta Scriptură și Sfânta Tradiție”.

Următoarea întrunire va avea loc pe data de 16 octombrie 2016 la Parohia Văleni-Barcane.