Atelier de creație dedicat copiilor de la Centrul catehetic al Parohiei Călimănești II

9 Iulie 2023 / Social

Membrii Centrului catehetic „Maria-Alina Preoteasa” al Parohiei Călimănești II, au participat în Duminica a V-a după Pogorârea Sfântului Duh, la Sfânta Liturghie și la un atelier de creație.

În prima parte a zilei, cei mici au participat la Sfânta Liturghie, unde li s-au auzit glasurile care acompaniau unele ectenii, tot ei fiind şi aceia care la îndemnul părintelui paroh Iulian Lixandra au rostit rugăciunea „Tatăl nostru”.
După săvărșirea Sfintei Liturghii, copiii au continuat activitatea în cadrul Centrului catehetic al parohiei, unde s-a desfășurat un atelier de creativitate menit să le dezvolte îndemânarea, imaginația, lucrul în echipă și comunicarea.
Cu multă dragoste pentru frumos, cu răbdare și cu mult talent, copiii și adolescenții au realizat lucruri deosebite, petrecându-și cea mai mare parte a zilei de duminică în sfânta biserică.