Activitate social-catehetică la Parohia Pleșoiu

18 Decembrie 2023 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Centrul social-cultural „Sfântul Nicolae”, din cadrul Parohiei Pleșoiu, a fost organizată o întâlnire cu persoanele vârstnice din comunitate.

În cadrul activității, părintele paroh Nicolae-Dorin Buda a susținut cateheza cu tema „Pâinea noastră cea de toate zilele“, din care credincioşii au putut afla la ce pâine face referire rugăciunea, dacă este vorba despre hrana de toate zilele sau este vorba, aşa cum interpretează unul dintre marii sfinţi ai Bisericii, Sfântul Maxim Mărturisitorul, despre o pâine euharistică.
Această întâlnire a fost precedată de săvârșirea Tainei Sfântului Maslu, apoi cei prezenți au luat parte la o agapă frățească.